Európske akcie oslabili vďaka početným štrajkom

15.11.2012

LONDÝN 15. novembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v stredu klesal. Dôvodom boli protesty vo viacerých európskych krajinách, ktoré vyvolali úsporné opatrenia.

Štrajky v Španielsku a v Portugalsku, ktoré sa v stredu uskutočnili v rámci protestov proti škrtom vo výdavkoch a proti zvyšovaniu daní zastavili dopravu na Pyrenejskom polostrove. To vyvolalo tlak na írsku leteckú spoločnosť Ryanair.

Jej akcie poklesli o 5,9 %. K poklesu akciového trhu prispeli aj nepokoje na Blízkom východe a neistota, či sa americkej vláde podarí vyhnúť „fiškálnemu útesu“, teda kombinácii rozpočtových škrtov a zvýšenia daní. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 oslabil o 1 % na 1 088,43 bodu.

Obama bojuje proti fiškálnemu útesu

Americké akciové trhy v stredu oslabili. Znovuzvolený americký prezident Barack Obama nastavil zdĺhavý plán boja proti „fiškálnemu útesu“. Obama naďalej trvá na tom, že zvýši dane pre bohatých. K poklesu amerického akciového trhu prispelo aj násilie na Blízkom východe.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 1,45 % na 12 570,95 bodu, širší Standard & Poor’s 500 poklesol o 1,39 % na 1 355,49 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,29 % a uzatvoril na úrovni 2 846,81 bodu. Akcie spoločnosti FedEx klesli o 3,7 % a spoločnosť Bank of America stratila 3,6 %.

Naopak darilo sa odevnej spoločnosti Abercrombie & Fitch, ktorá posilnila o 34,4 %. Stúpli aj akcie sociálnej siete Facebook. Pripísali si 12,6 %.

Japonské akcie posilnili

Japonský akciový trh vo štvrtok posilnil a uzavrel na najvyššej úrovni za posledný týždeň. Podporili ho vyjadrenia japonského opozičného lídra Shinza Abeho. Hlavný tokijský index Nikkei stúpol o 1,9 % na 8 829,72 bodu.

Širší Topix oproti predchádzajúcemu dňu posilnil o 2,1 % a dostal sa na úroveň 737,51 bodu. Líder japonskej opozície Shinzo Abe chce, aby japonská centrálna banka (BOJ) nastavila úrokové sadzby na nulu alebo aj pod túto hranicu.

Tento krok má podporiť poskytovanie úverov. Abe vytvára tlak na BOJ, aby pristúpila k ráznemu uvoľneniu monetárnej politiky. Podľa jeho slov chce spolupracovať s BOJ na tom, aby sa zmenil trend posilňovania japonského jenu, keďže to poškodzuje konkurencieschopnosť malých firiem.

Akcie japonských exportérov, spoločností Toyota Motor, Honda Motor, Canon a TDK si pripísali od 4,6 % do 5,1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...