Európske akciové trhy posilnili, USA a Japonsku sa nedarilo

15.8.2012

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok posilnil. Darilo sa akciám vo viacerých sektoroch, keďže slabé údaje o ekonomickom raste v Európe podnietili investorov, aby sa sústredili na očakávanie nových stimulačných opatrení.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel vyššie o 0,7 % na úrovni 1101,97 bodu po tom, ako počas predošlého obchodovacieho dňa o 0,4 % oslabil.

Objem obchodov však bol malý, a to na úrovni približne 60 % 90-dňového priemeru. „Európske trhy pokračujú v raste v rámci očakávania ďalšieho stimulu zo strany Európskej centrálnej banky (ECB),“ povedal Lex van Dam zo spoločnosti Hampstead Capital.

Hrubý domáci produkt (HDP) Francúzska a Nemecka sa v druhom štvrťroku vyvíjal lepšie, ako sa očakávalo, čo zmiernilo obavy o dve najväčšie ekonomiky eurozóny.

Hospodárstvo celej Európskej menovej únie sa však v druhom kvartáli zmenšilo, a preto sa stále očakávajú opatrenia zo strany ECB.

Amerika stagnovala

Americký akciový trh sa v utorok v podstate nezmenil. Priemyselný index Dow Jones síce posilnil o 0,02 % na 13 172,14 bodu, ale index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,01 % na 1 03,93 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,18 % a uzavrel na úrovni 3 016,98 bodu.

Darilo sa najmä firmám v sektore maloobchodu po tom, ako firma Home Depot Inc, ktorá je najväčším americkým predajcom technického vybavenia domácností a materiálov na stavebné úpravy, vylepšila prognózu svojho celoročného zisku. Akcie Home Depot si pripísali 3,6 %.

Trhu pomohla aj správa o tom, že maloobchodné tržby v USA v júli posilnili o 0,8 %, čo bol ich najväčší rast od februára.

Tržby zároveň prekonali očakávania analytikov, ktorí prognózovali ich zväčšenie o 0,3 %. James Dailey zo spoločnosti TEAM Asset Strategy však uviedol, že posilňovanie amerického akciového trhu za posledný jeden až dva týždne vyplývalo najmä zo sebauspokojenia a presvedčenia, že situácia bude prinajmenšom do konca mesiaca dobrá.

Hlavný tokijský index oslabil

Japonskému akciovému trhu sa v stredu nedarilo. Smerom nadol ho zatlačilo oslabenie akcií bánk a oceliarní.

Ich zlacnenie prevážilo nad rastom cien akcií exportérov, ktorým pomohlo oslabenie jenu.

Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,1 % na 8 925,04 bodu.

Niektorí exportéri posilnili. Napríklad výrobca priemyselných robotov Fanuc Corp, výrobca fotoaparátov Canon Inc a firma Komatsu Ltd, ktorá vyrába stavebné stroje, si pripísali 0,7 až 1,8 %.

Akcie bánk a producentov železa a ocele však investori vypredávali. Širší index Topix si odpísal 0,3 % a klesol na 747,32 bodu. Objem obchodov bol relatívne malý, keďže bol na úrovni 89,3 % 90-dňového priemeru.