Európske akciové trhy rástli, japonské klesali

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy vo štvrtok rástli piaty deň po sebe a dostali sa blízko k tohtoročnému maximu, ktoré evidovali v marci. Dôvodom boli nádeje investorov, že čínski predstavitelia poskytnú ekonomike ďalšie stimuly.

Paneurópsky index FTSEurofirst uzavrel vyššie o 0,5 % na úrovni 1 101,01 bodu. Je tak iba o pol percenta nižšie ako jeho tohtoročné maximum 1,106,79 bodu. Túto hodnotu dosiahol index FTSEurofirst 300 šestnásteho marca, keď ho podporili kroky Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá poskytla európskemu bankovému sektoru bilión eur. Akcie banky Standard Chartered posilnili o 3,6 %, kým akcie dánskej farmaceutickej spoločnosti Novo stúpli o 1,3 %. Zdražela aj potravinárska spoločnosť Nestlé, keď jej akcie stúpli o 2,4 %.

Americké akciové trhy uzavreli štvrtkové obchodovanie so zmiešanými výsledkami. Priemyselný index Dow Jones klesol o 0,08 % na 13 165,19 bodu, index S&P 500 vzrástol o 0,04 % na 1 402,80 bodu a technologický Nasdaq uzavrel vyššie o 0,25 % na úrovni 3 018,64 bodu. Index S&P 500 podporili očakávania stimulov zo strany centrálnych bánk.

Rast priemyselnej produkcie čínskej ekonomiky za dvanásť mesiacov v júli rástol najpomalšie za viac ako tri roky, zatiaľ čo miera inflácie spotrebiteľských cien klesla najnižšie za posledných 30 mesiacov. Tieto správy sú sklamaním, pre investorov však znamenajú povzbudenie, že niektoré centrálne banky budú zachraňovať situáciu, povedal hlavný investičný stratég spoločnosti Janney Montgomery Scott, Mark Luschini.

Japonským akciovým trhom sa v piatok nedarilo, pretože investori mali počas dňa málo podnetov na nákup. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1 % na 8 891,44 bodu, tento týždeň však vzrástol o takmer 4 %, čo je najvýraznejšie posilnenie od polovice februára. Širší index Topix klesol o 0,7 % na 746,79 bodu.

Softvérová spoločnosť DeNA však posilnila o 22,1 %. Výrobca elektroniky, spoločnosť Sharp, zdražela 9,4 %. Zdrojom tohtotýždňového posilnenia boli podľa bol podľa hlavného stratéga spoločnosti Okasan Online Securities Yoshihira Ita špekulácie o hospodárskych stimuloch, ktoré znížili obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...