Európskej únii chýbajú miliardy, Slovensko to nepociťuje

5.10.2012

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Pre nedostatok peňazí v terajšom rozpočte Európskej únie v súčasnosti nemešká ani jedna z platieb pre Slovensko z programov štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu.

Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo financií v spojitosti s tým, že Brusel nemá dostatok finančných prostriedkov na podporu niektorých projektov v členských krajinách. Európskej únii chýba na splatenie záväzkov v tomto roku približne 10 mld. eur.

Podľa českého portálu e15.cz v Českej republike sa znížil prísun peňazí z Európskeho sociálneho fondu. Príčinou tentoraz nie sú domáce pochybenia ale nedostatok zdrojov v eurorozpočte.

„Pre Česko to môže znamenať, že Európska komisia dočasne nepreplatí výdavky, ktoré štát vynaložil na operačné programy Vzdelávanie pre konkurencieschopnosť, Ľudské zdroje a zamestnanosť a Praha Adaptabilita,“ informoval portál s tým, že podľa jeho výpočtov výpadok môže dosiahnuť 15 mld. českých korún (CZK).

Aby sa prísun peňazí do členských štátov obnovil, podľa e15.cz sa musí únia dohodnúť na pridaní dodatočných eur. Európska komisia by mala prísť s návrhom 23. októbra.

Česká republika by si mohla v aktuálnom finančnom období 2007 až 2013 s možnosťou dočerpania v ďalších dvoch rokoch polepšiť o 779,6 mld. CZK, istých má zatiaľ 150,5 mld. CZK.

Slovensko v terajšom programovom období eurofondov vyčerpalo zo zdrojov Európskej únie ku koncu augusta 3,772 mld. eur, čo je 32,81 % z celkovej alokácie vo výške 11,498 mld. eur.

Oproti júlu sa úroveň čerpania zvýšila o 0,92 percentuálneho bodu. Vzhľadom na možnosť zálohového financovania zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky poskytnuté prijímateľom na realizáciu projektov dosiahli koncom augusta 4,096 mld. eur a navyšujú čerpanie na 35,62 % z celkového záväzku.

Objem čerpania eurofondov dosahoval koncom marca, krátko pred výmenou vlády, 3,257 mld. eur, čo predstavovalo 28,32 % z celkovej sumy. Za päť mesiacov sa tak čerpanie zvýšilo o 515 mil. eur, teda o 7,3 percentuálneho bodu.