Európskej únii hrozí, že bude bez rozpočtu

BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) – Návrh rozpočtového rámca Európskej únie na ďalšie sedemročné obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou v Európskom parlamente (EP) neprejde.

Zámer vetovať rozpočet, ktorý vôbec po prvýkrát v histórii EÚ počíta so znižovaním výdavkov, naznačili všetky hlavné politické frakcie, informovala agentúra AP.

O rozpočte na roky 2014 až 2020 v celkovom objeme 960 mld. eur rokujú europoslanci v stredu. Na pláne sa dohodli minulý mesiac lídri členských štátov európskej dvadsaťsedmičky po dvoch dňoch takmer nepretržitých rokovaní.

Zákonodarcovia pripravili návrh rezolúcie, v ktorej žiadajú prijatie „moderného, na budúcnosť zameraného a transparentného“ rozpočtu. EÚ by mala tiež umožniť vyššiu flexibilitu pri nakladaní s finančnými zdrojmi a uľahčiť presuny medzi jednotlivými rozpočtovými kapitolami a obdobiami.

Pokiaľ rozpočet v súčasnej podobe v parlamente neprejde, začnú nové rokovania zástupcov europarlamentu a vlád s cieľom dosiahnuť kompromis pred začiatkom leta, informuje AP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...