Európski lídri dali zelenú bankovej únii

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Európski lídri v Bruseli prijali spoločné pravidlá o bankovej únii, ktoré umožnia zatvoriť problémové banky v eurozóne.

Cieľom je vytvoriť bankovú úniu, ktorá by mala minimalizovať potrebu medzinárodných úverových programov, ktoré budú platiť daňoví poplatníci. Informovala o tom britská BBC. Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Holandea sa zvýši dôvera investorov.

„Európski daňoví poplatníci, ako aj francúzski daňoví poplatníci, nebudú teraz musieť platiť nič, ak sa objaví ďalšia finančná kríza,“ povedal Hollande. Taliansky premiér Enrico Letta prijatie bankovej únie privítal s tým, že je to „veľký krok dopredu“.

Odporúčame aj:

Summit EÚ môžu skomplikovať sporné návrhy

EÚ potrebuje spoločný mechanizmus likvidácie bánk

Eurozóna by mala budovať bankovú úniu postupne

Európa by mohla mať jednotný bankový dohľad už budúci rok

Európa odmieta Schäubleho dvojfázový prístup k bankovej únii

Dohodu už v stredu schválili ministri financií EÚ. Ministri formálne odsúhlasili jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií v problémových bankách (SRM – single resolution mechanism), ktorý umožní zatvoriť upadajúce banky skôr, než spôsobia priveľké škody.

SRM tvorí bankovú úniu spoločne s už schváleným bankovým dohľadom, ktorý bude vykonávať Európska centrálna banka. Do pôsobnosti nového mechanizmu budú automaticky spadať krajiny eurozóny, pričom ostatné krajiny EÚ budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú pripojiť.

Finančné prostriedky, ktorými by mal SRM disponovať, by mali predstavovať sumu 55 mld. eur a túto kapacitu by mal SRM dosiahnuť v roku 2025.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...