Európski ministri financií dosiahli dohodu o bankovej únii

19.12.2013

BRUSEL 19. decembra (WEBNOVINY) – Ministri financií EÚ v stredu dosiahli dohodu o bankovej únii. Táto dohoda dá Bruselu nové kompetencie, ktoré umožnia zabrániť problémovým bankám, aby poškodili ekonomiku. „Dnešok je významným dňom pre bankovú úniu,“ povedal eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier po náročnom rokovaní, ktoré trvalo približne dvanásť hodín.

„Predložili sme revolučné zmeny v európskom bankovom systéme, takže daňoví poplatníci už nebudú musieť splácať účty bankových kríz, skončí sa éra rozsiahlych záchranných programov,“ doplnil Barnier. Podľa jeho slov tento krok poskytne „finančnú stabilitu… takže banky budú môcť poskytovať úvery reálnej ekonomike“.

Záchrana pred škodami

Ministri formálne odsúhlasili jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií v problémových bankách (SRM – single resolution mechanism), ktorý umožní zatvoriť upadajúce banky skôr, než spôsobia priveľké škody. SRM tvorí bankovú úniu spoločne s už schváleným bankovým dohľadom, ktorý bude vykonávať Európska centrálna banka (ECB).

Eurozóna automaticky

Do pôsobnosti nového mechanizmu budú automaticky spadať krajiny eurozóny, pričom ostatné krajiny EÚ budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú pripojiť. Finančné prostriedky, ktorými by mal SRM disponovať, by mali predstavovať sumu 55 mld. eur a túto kapacitu by mal SRM dosiahnuť v roku 2025.

Ministri financií pracovali pod tlakom, aby dohodu pripravili do summitu EÚ, na ktorom by sa mala schvaľovať. Summit EÚ sa uskutoční vo štvrtok a v piatok. Následne tento návrh poputuje do Európskeho parlamentu (EP), kde sa taktiež očakávajú náročné rokovania. SRM by mal fungovať od roku 2015.