Európsky a americký akciový trh klesol, japonský stúpol

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Hlavný paneurópsky akciový index vo štvrtok oslabil, keď sa na jeho stratách podieľal predovšetkým pokles akcií pivovaru AB Inbev a spoločnosti Shell.

Akcie spoločnosti AB Inbev poklesli o 7,6 %. Spoločnosť Shell zaznamenala pokles o 3 %, keď štvrťročné výsledky tejto holandskej spoločnosti v štvrtom kvartáli nenaplnili očakávania.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,2 % na 1 168,35 bodu. Niektorí analytici očakávajú v dohľadnom čase ďalšie oslabovanie.

Americké akciové trhy vo štvrtok oslabili. Obchodníci boli ostražití a čakajú piatkovú správu o stave amerického trhu práce. Napriek tomu dosiahol index Standard & Poor’s 500 za január najvyšší mesačný rast od októbra 2011. Za celý uplynulý mesiac si tento index pripísal 5,1 %, a to je najlepší januárový výsledok od roku 1997.

Odsunutie pádu fiškálneho útesu

Investorov totiž priaznivo ovplyvnilo odsunutie pádu z takzvaného „fiškálneho útesu“. Sezóna zverejňovania štvrťročných výsledkov navyše prekonala očakávania.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,36 % na 13 860,58 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,26 % na 1 498,11 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,01 % a uzatvoril na úrovni 3 142,13 bodu.

Japonský trh rastie dvanásť týždňov

Japonský akciový trh v piatok rástol a za celý týždeň opäť posilnil. Zaznamenal tak už dvanásty týždeň rastu po sebe. Je to najdlhšie obdobie posilňovania za posledných 54 rokov, teda od roku 1959. Investori kupovali akcie spoločností, ktoré zažiarili počas sezóny zverejňovania výsledkov.

Optimizmus na trhy prináša aj slabý japonský jen. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,5 % na 11 191,34 bodu. Širší Topix si pripísal 0,3 % a uzatvoril na úrovni 942,65 bodu.

Akcie spoločnosti Sharp vzrástli o 5,8 %, keďže spoločnosť podľa správ z médií zaznamenala v poslednom štvrťroku v roku 2012 zisk prvýkrát za posledných päť kvartálov. Akcie Softbank poskočili o 5,7 %, keďže taktiež zaznamenala priaznivé štvrťročné výsledky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...