Európsky bankový systém ohrozuje priveľká regulácia

FRANKFURT 12. júna (WEBNOVINY) – Priveľká regulácia by mohla udusiť európsky bankový systém, zlikvidovať univerzálne banky a zabrzdiť hospodársky rast.

V utorok to na univerzitnej prednáške vo Frankfurte nad Mohanom vyhlásil predseda predstavenstva Deutsche Bank AG Anshu Jain.

„V priebehu uplynulých piatich rokov sa bankový priemysel reformoval a bol reformovaný nebývalým tempom. V Európe ale teraz hrozí, že snahy o kontrolu zájdu priďaleko,“ povedal Jain študentom Centra finančných štúdií Univerzity vo Frankfurte.

„Nespochybňujem dôležitosť alebo potrebu vlád regulovať banky a iné veľké priemyselné kategórie,“ dodal, poznamenal však, že kumulatívny dopad nových pravidiel by mohol výrazne obmedziť schopnosť bánk poskytovať reálnej ekonomike úvery.

Diverzifikovanie aktivít pomáha bankám odolávať výkyvom na trhu, povedal Jain. „Globálne diverzifikovaná bilancia znamená menšiu koncentráciu rizika. A to znamená, že firmám môžeme poskytnúť väčší objem úverov. V Európe, kde až 70 % úverov poskytujú práve banky, je to životne dôležitý fakt,“ dodal Jain.

Varoval preto, že „ak sa do praxe zavedú všetky navrhované regulačné opatrenia, mohlo by to v praxi znamenať koniec viac ako storočnej existencie univerzálneho bankovníctva v Európe“.

Univerzálne banky sú finančné inštitúcie s diverzifikovaným obchodným modelom, ktoré často spájajú retailové a investičné bankovníctvo s aktivitami správy aktív a majetku. V Európe však čelia novým požiadavkám na vyššie kapitálové zabezpečenie, bankovým daniam, návrhom na obmedzenie finančných špekulácií a plánom na oddelenie investičného bankovníctva od správy vkladov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...