Európsky mechanizmus pre stabilitu potrebuje retroaktivitu

BRUSEL 10. januára (WEBNOVINY) – Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) musí byť oprávnený priamo rekapitalizovať banky, ktoré bojujú s dlhmi vytvorenými v minulosti, a nie iba tie, ktoré riešia novovzniknuté ťažkosti.

Vo štvrtok to uviedol šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker. „Hlavnou je teraz otázka zdedených problémov a to, či by sme mali obmedziť intervencie ESM len na nové problémy,“ povedal Juncker.

„Myslím si, že v mechanizme musí existovať určitý stupeň retroaktivity, inak v prevažnej miere stráca zmysel,“ dodal. O tejto otázke by sa podľa jeho očakávaní malo rozhodnúť počas prvých troch mesiacov tohto roka.

Jean-Claude Juncker, ktorý by mal tento mesiac odstúpiť z funkcie šéfa Eurogroup, sa vyjadril aj k osobe svojho nástupcu a prakticky potvrdil očakávania, že ním bude holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem.

„So svojím nástupcom sa porozprávam v jazyku, ktorý sa používa v Beneluxe,“ povedal Juncker. Medzi krajiny Beneluxu patrí Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...