Európsky stabilizačný mechanizmus by mal fungovať od októbra

31.8.2012

ALPBACH 31. augusta (WEBNOVINY) – Trvalý záchranný mechanizmus eurozóny by mal začať fungovať v októbri.

Uviedol to v piatok Klaus Regling, šéf Európskeho fondu finančnej stability, takzvaného dočasného eurovalu (EFSF).

„Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) začne s najväčšou pravdepodobnosťou fungovať v októbri tohto roku,“ povedal Regling na konferencii v rakúskom Alpbachu.

Šéf EFSF ďalej uviedol, že úvahy o vydaní bankovej licencie dočasnému alebo trvalému eurovalu sú bezpredmetné, pretože takýto krok by nezvýšil úverovú kapacitu záchranných fondov.

„Úverová kapacita EFSF je pevne daná a rovnako je pevne daná úverová kapacita ESM. Tí, ktorí podporujú vydanie bankovej licencie týmto inštitúciám chcú uľahčiť refinancovanie, to by však neviedlo k väčšej úverovej kapacite,“ povedal Regling a dodal, že otázku bankovej licencie pre krízové fondy nepovažuje za tému.

Európsky fond finančnej stability s celkovou úverovou kapacitou 440 mld. eur má nahradiť trvalý záchranný fond, nazývaný Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) s úverovou kapacitou v 500 mld. eur. ESM mal fungovať od 1. júla, čaká sa však na rozhodnutie nemeckého súdu, ktorý skúma námietky proti podpisu Berlína pod trvalý euroval. Súd má oznámiť svoj verdikt 12. septembra.