Európsky trh oslabil, japonský rástol a americký stagnoval

19.9.2012

LONDÝN 19. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok oslabil, pretože ho smerom dole ťahala neochota Španielska požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. To investorov podnietilo k vyberaniu ziskov z akcií európskych bánk.

Od konca júla totiž bankový sektor posilnil o viac ako 50 %. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,4 % na 1 111,74 bodu po tom, čo v piatok dosiahol svoje štrnásťmesačné maximum. Akciový trh podporili aj informácie, že nálada nemeckých investorov sa v septembri zlepšila.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v utorok zverejnila spoločnosť ZEW. Akcie spoločnosti Fiat oslabili o 4,3 %, pretože ich nepriaznivo ovplyvnila informácia, že predaj áut v Európe poklesol minulý mesiac o 8,5 %.

Klesajúce ceny ropy

Akciové trhy v USA sa v utorok výraznejšie nezmenili. Vývoj akcií nepriaznivo ovplyvnili informácie, že spoločnosť FedEx znižuje odhad svojho zisku. Trhy navyše reagovali aj na klesajúce ceny ropy.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,09 % na 13 564,64 bodu, širší Standard & Poor’s 500 oslabil o 0,13 % na 1 459,32 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 0,03 % a uzatvoril na úrovni 3 177,80 bodu.

Index Standard & Poor’s 500 je v porovnaní s obdobím na konci júla vyššie o 5,3 % a v piatok dokonca tento ukazovateľ dosiahol najvyššiu úroveň za posledných päť rokov, pretože ho podporili informácie Federálneho rezervného fondu (FED) o pripravovanom treťom kole hospodárskych stimulov.

Akcie spoločnosti FedEx Corp poklesli o 3,1 % po tom, čo spoločnosť znížila odhad zisku pre finančný rok 2013. Slabnúce svetové hospodárstvo totiž mnohých zákazníkov donúti využiť lacnejší spôsob doručovania, uviedla spoločnosť.

Podpora hospodárstva

Japonský akciový trh vzrástol v stredu na najvyššiu úroveň za posledné štyri mesiace, pretože centrálna banka v krajine uvoľnila svoju menovú politiku. Týmto krokom chce Bank of Japan podporiť hospodárstvo v krajine, ktoré sa pre slabý svetový dopyt a spory s Čínou dostalo do problémov.

Centrálna banka oznámila, že svoj program výkupu aktív a pôžičiek zvýši o 10 biliónov japonských jenov (JPY) na 80 bil. JPY. Toto vyhlásenie oslabilo kurz jenu voči doláru na mesačné minimum, čo podporilo akcie exportérov. Hlavný tokijský index Nikkei v stredu posilnil o 1,2 % a obchodovanie uzavrel na úrovni 9 232,21 bodu.

V priebehu dňa sa však index dostal až na úroveň 9 255,53 bodu. Tento rok tak japonský akciový trh vzrástol už o 9,2 %. Širší index Topix si v stredu pripísal 0,9 % a dostal sa na úroveň 764,80 bodu. Akcie spoločností Toyota Motor Corp, Honda Motor Co, Canon Inc a Sony Corp posilnili v stredu od 1,7 % až po 2,7 %.