Európsky trh v stredu klesol, vývoj v USA bol zmiešaný

26.7.2012

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v stredu už štvrtý obchodovací deň oslabil.

Nepriaznivá správa o predaji domov v USA a správa o tržbách firmy Apple, ktoré nenaplnili očakávania, vymazali dočasné posilnenie európskeho trhu.

Negatívne správy z USA prišli krátko po informácii o tom, že nemecká podnikateľská dôvera v júli podľa indexu inštitútu Ifo oslabila a po správe o väčšom poklese britskej ekonomiky v druhom štvrťroku, ako sa prognózovalo.

Európsky akciový trh počas väčšej časti obchodovacieho dňa v stredu rástol. Pomohli tomu dohady o tom, že Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), čiže trvalý euroval, by mohol dostať bankovú licenciu.

Takúto možnosť naznačil člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny. Nakoniec však paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel stredajšie obchodovanie nižšie o 0,1 % na úrovni 1 017,89 bodu. Objem obchodov bol malý, a to na úrovni 73 % deväťdesiatdňového priemeru.

Obchodovanie na americkom akciovom trhu bolo v stredu zmiešané. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,47 % na 12 676,05 bodu, ale index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,03 % na 1 337,89 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,31 % na 2 854,24 bodu.

Indexu Dow Jones pomohlo posilnenie akcií výrobcu lietadiel, podniku Boeing o 2,8 %. Akcie firmy zdraželi po tom, ako za druhý štvrťrok vykázala väčší zisk, ako sa očakávalo, a vylepšila prognózu svojho celoročného zisku.

Index Standard & Poor’s 500 do negatívneho teritória zatlačila spoločnosť Apple, ktorá v utorok večer zverejnila svoje tržby za apríl až jún. Ich výška nenaplnila očakávania a akcie výrobcu iPhonov a počítačov iMac klesli o 4,3 %. Bez negatívneho vplyvu zlacnenia akcií firmy Apple by index S&P posilnil.

Japonskému akciovému trhu sa vo štvrtok darilo. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,9 % na 8 443,10 bodu a širší index Topix si pripísal 1,2 % a uzavrel na úrovni 714,91 bodu. Japonský trh sa tak odrazil od svojho sedemtýždňového minima.

Investori totiž nakupovali akcie po správach o lepších firemných ziskoch, ako sa predpokladalo. Dobré hospodárske výsledky niekoľkých amerických podnikov podporili japonské spoločnosti v rovnakých sektoroch. Spoločnosť Hitachi Construction Machinery Co Ltd vzrástla o 6,2 %, výrobca robotov podnik Fanuc posilnil o 5,3 % a spoločnosť TDK Corp si pripísala 3 %.