Európu čaká veľmi postupné zotavovanie, tvrdí šéf ECB

ŚANGHAJ 3. júna (WEBNOVINY) – Ekonomika eurozóny smeruje k zotaveniu, ktoré by pod vplyvom uvoľnenej menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) malo nastať v druhej polovici tohto roka.

Vyhlásil to prezident banky Mario Draghi.

„Hospodárska situácia v eurozóne je naďalej náročná, existujú však známky možnej stabilizácie a náš základný scenár na nasledujúce obdobie naďalej predpokladá veľmi postupné zotavovanie, ktoré by sa malo začať v druhej polovici roka,“ vyhlásil Draghi v texte prejavu pripraveného na Medzinárodnú menovú konferenciu v Šanghaji.

Prezident ECB zároveň vyzval európske vlády, aby do konca dotiahli potrebné reformy. „Aby podporili dôveryhodnosť, zákonodarcovia musia dokončiť svoje plány fiškálnych reforiem. Pravdou je, že by ničomu nepomohlo, keby sa dnes zvoľnili snahy o fiškálne úpravy, ak by kvôli tomu trhy začali mať dojem, že zajtra bude potrebné ich opäť sprísniť,“ povedal Draghi.

ECB v máji znížila svoje úrokové sadzby na rekordne nízku úroveň a informovala, že je pripravená konať znova, ak by to bolo potrebné. Európa síce v porovnaní s aprílom zaznamenala opätovný nárast inflácie na 1,4 %, to je však stále hlboko pod 2 % cieľom ECB.

Miera nezamestnanosti v únii okrem toho v apríli opäť stúpla na mimoriadne vysokú úroveň 12,2 %. Politici preto žiadajú, aby banka pre ekonomiku urobila viac.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...