Euroskupina bude v piatok rokovať o Cypre

BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) – Ministri financií členských štátov eurozóny sa v piatok po summite lídrov EÚ v Bruseli stretnú na osobitných rokovaniach o finančnej pomoci pre Cyprus.

Informoval o tom v stredu šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Ministri podľa neho začnú rokovať o 17:00 SEČ.

Cyprus žiada o finančnú pomoc pri splácaní vládneho dlhu ako štvrtý členský štát eurozóny po Grécku, Írsku a Portugalsku. Pomoc zo záchranného fondu eurozóny pre svoje banky čerpá Španielsko.

Cyperská vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine.

Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Nikózia s medzinárodnými veriteľmi rokuje o úverovom programe v objeme 17,5 miliárd eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...