Euroskupina má zasadnúť pre Cyprus, víkend možno strávi inak

BERLÍN 22. marca (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble si nie je istý, či sa ministri financií eurozóny stretnú cez víkend v otázke Cypru.

Závisí to od toho, či má Nikózia plán, kde nájde do pondelka 5,8 mld. eur, aby mohla získať núdzovú pomoc od Európskej únie v sume 10 mld. eur s cieľom predísť kolapsu svojho finančného systému.

Plán na získanie tejto sumy prostredníctvom zdanenia bankových vkladov cyperskí poslanci v utorok odmietli.

„Nemôžem dopredu povedať, či a kedy Cyprus predstaví výsledky,“ povedal Schäuble. Podľa neho nie je prekvapením, že Rusko nesplnilo to, čo cyperská vláda dúfala.

Cyperskému ministrovi financií Michaelovi Sarrisovi sa počas dvojdňových rokovaní v Moskve neporadilo dohodnúť predĺženie splatnosti úveru v sume 2,5 mld. eur, ktorý jeho krajina má od Ruska, ani prípadnú novú pôžičku.

Schäuble skoršie v piatok vyhlásil, že eurozóna je pripravená pomôcť pri záchrane Cypru, ale časť bremena musí znášať finančný sektor krajiny, pretože cyperská ekonomika inak skolabuje v dôsledku verejného dlhu.

„Predstavu, že problém Cypru sa môže vyriešiť iba prostredníctvom daňových poplatníkov eurozóny, bez účasti veľkých veriteľov cyperských bánk, nemôžu európski občania akceptovať,“ povedal Schäuble pre piatkové vydanie gréckeho denníka Ta Nea.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...