Euroval môže rekapitalizovať banky 50 až 70 miliardami eur

BRUSEL 6. júna (WEBNOVINY) – Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) pravdepodobne stanoví limit peňazí, ktoré môže použiť na priamu rekapitalizáciu bánk, a to na sumu 50 až 70 mil. eur.

Vyplýva to z dokumentu eurozóny, ktorý získala agentúra Reuters. „Z hľadiska zachovania úverovej dôveryhodnosti ESM sa Rada guvernérov ESM rozhodla stanoviť limit pre objem finančnej pomoci pri priamej rekapitalizácii inštitúcií na sumu (50 až 70) mld. eur,“ konštatuje sa v dokumente. Napísanie číslic do zátvorky znamená, že by sa mohli zmeniť.

V prípade priamej rekapitalizácie inštitúcie Rada guvernérov podľa dokumentu zriadi pobočku, cez ktorú bude prechádzať pomoc, a ktorá sa bude starať o činnosti súvisiace s pomocou. Priama rekapitalizácia bude možná iba po tom, ako Európska centrálna banka (ECB) prevezme od polovice roka 2014 dohľad nad bankami Európskej menovej únie. Lídri eurozóny rozhodli v júni 2012, že Európsky mechanizmus pre stabilitu, ktorého úverová kapacita je 500 mld. eur, by mal byť schopný priamo rekapitalizovať banky, ak vlády nebudú môcť získať dostatočné fondy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...