Euroval už navyšovať netreba, tvrdí Schäuble

30.3.2012

KODAŇ 30. marca (WEBNOVINY) – Eurozóna by nemala poskytnúť viac než 800 mld. eur na mimoriadnu pomoc pre krajiny v núdzi. Vyhlásil to vo štvrtok nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a dodal, že prístup k finančnej pomoci by mali mať krajiny iba vtedy, keď sa zaviažu k reformám.

Osemsto miliárd nestačí

„V súčasnosti máme k dispozícii 500 mld. eur, spolu s úverovými programami, ktoré už čerpá Írsko a Portugalsko, a vrátane novej pomoci pre Grécko, je to okolo 800 mld. eur,“ povedal Schäuble. „Myslím si, že je do dosť,“ uviedol, čím reagoval na nedávny výzvy na navýšenie záchrannej siete 17-členného bloku až na 1 bil. eur. „Míňať viac peňazí nie je riešenie,“ dodal. Podľa nemeckého ministra sa na pomoc Grécku, Portugalsko a Írsku už vynaložilo 300 mld. eur.

Francúzsky minister financií Francois Baroin vo štvrtok vyhlásil, že si želá, aby sa kapacita eurovalu zvýšila na približne 1 bil. eur. Skupina krajín združených v organizácii G20 a Medzinárodný menový fond (MMF) upozorňujú, že eurozóne pomôžu iba vtedy, ak menová únia posilní svoj fond na záchranu zadlžených krajín.

Ministri eurozóny prídu v piatok do Kodane, aby sa na dvojdňovom zasadaní dohodli na zvýšení kapacity záchranného fondu 17-členného bloku. Vzhľadom na obnovenie obáv či Španielsko bude schopné udržať pod kontrolou svoj deficit, chcú vytvoriť ochranný val, ktorý bude dostatočne veľký.

Kapacita eurovalu sa zvýši

Z návrhu vyhlásenia pre piatkovú schôdzku skupiny ministrov financií (Eurogroup) vyplýva, že ministri financií členských štátov eurozóny sú pripravení zvýšiť úverovú kapacitu záchranných fondov menovej únie. Podľa dokumentu, ktorý získala vo štvrtok agentúra Reuters, majú ministri podporiť aj rýchlejšie splatenie kapitálu v rámci trvalého Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Záchranné mechanizmy majú fungovať spoločne do júla 2013, kedy vyprší účinnosť dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Od júla tohto roku, kedy vstupuje do platnosti ESM, budú krajiny čerpať prípadnú novú finančnú pomoc výlučne v rámci trvalého eurovalu.

Využitie prostriedkov z EFSF však bude v mimoriadnych prípadoch možné aj medzi júlom 2012 a júlom 2013, a to na základe jednomyseľného súhlasu šéfov štátov a vlád, osobitne v situáciách, kedy by kapacita ESM na pomoc krajinám nepostačovala.

Maximálna úverového kapacita ESM má byť po júli 2013 ohraničená sumou 500 mld. eur. V prípade, že o pomoc z EFSF nepožiadajú ďalšie krajiny, by kombinovaná úverová kapacita záchranných mechanizmov po tomto termíne predstavovala 700 mld. eur.