Eurovalu v Nemecku zablokovanie zrejme nehrozí

25.6.2012

BERLÍN 25. júna (WEBNOVINY) – Horná komora nemeckého parlamentu získala súhlas vlády kancelárky Angely Merkelovej s tým, že kabinet bude finančne podporovať spolkové krajiny, čo otvorilo cestu pre schválenie Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a zmluvy o fiškálnej únii.

Bavorský premiér Horst Seehofer a lídri ďalších spolkových krajín v nedeľu novinárom povedali, že dospeli k dohode. Seehofer predtým hrozil, že horná komora schválenie takzvaného trvalého eurovalu a fiškálneho paktu zablokuje, ak spolková vláda nebude súhlasiť s finančnou podporou spolkových krajín v hodnote niekoľkých miliárd eur.

Spolkové krajiny žiadali podporu zo strany ústrednej vlády v sume 12 až 13 miliárd eur ročne pre starostlivosť o zdravotne postihnutých.

Obe strany sa dohodli, že spolková vláda sa po roku 2013 bude podieľať na financovaní tejto starostlivosti. Premiér Saska-Anhaltska povedal, že spolková vláda sa na týchto nákladoch bude podieľať sumou zhruba štyri miliardy eur ročne. Spolková vláda zároveň súhlasila, že bude pokračovať v čiastočnom prispievaní na náklady verejnej dopravy.

Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), takzvaný trvalý euroval, mal začať fungovať od 1. júla, ale podľa zdrojov tlačovej agentúry Reuters sa teraz ráta s tým, že bude funkčný od 9. júla pre meškanie ratifikačného procesu vo viacerých krajinách eurozóny, nielen v Nemecku. Úplná ratifikácia v Nemecku si vyžaduje aj podpis prezidenta Joachima Gaucka a súhlas ústavného súdu.