Eurovaly by sa mohli nafúknuť, únia chce 700 miliárd

BRUSEL 16. marca (WEBNOVINY) – Eurozóna môže zvýšiť kombinovanú kapacitu svojich záchranných fondov až na 700 mld. eur zo súčasných 500 mld. eur.

Uviedli to pre agentúru Reuters nemenované zdroje z prostredia eurozóny. Ministri financií 17-členného bloku a centrálni bankári budú diskutovať o veľkosti dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a stáleho Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) 30. až 31. marca v Kodani.

„Kombinovaná úverová kapacita by sa mohla zvýšiť zo súčasných 500 mld. eur na 692 mld. eur čiže zhruba 700 mld. eur. Toto je jedna z možností, o ktorej sa diskutuje,“ povedal jeden zo zdrojov.

Druhý zdroj potvrdil, že pravdepodobne prejde toto riešenie, hoci obaja poznamenali, že sa skúmajú aj ďalšie možnosti a konečné rozhodnutie zatiaľ nie je isté. EFSF a ESM majú v súčasnosti dovedna úverový strop 500 mld. eur, čo znamená, že dvanásť mesiacov od júla 2012, odkedy budú existovať súčasne, nemôžu poskytnúť pomoc vo výške viac ako 500 mld. eur.

A navyše z EFSF je už vyčlenených 192 mld. eur pre Grécko, Írsko a Portugalsko.

Francúzsko a Belgicko myšlienku navýšenia záchranných mechanizmov podporuje, avšak podľa Nemecka zvýšenie prostriedkov nad súčasných 500 mld. eur nie je potrebné. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble ešte koncom februára povedal, že nemecká vláda rozhodne o tom, či podporí zvýšenie fondov v marci.

Nemecko sa zaviazalo, že prehodnotí návrh zvýšiť kapacitu záchrannej siete eurozóny, ktorá má zabrániť ďalším negatívnym dopadom dlhovej krízy 17-členného bloku. Rozhodnutie by malo padnúť do konca marca, uviedol vtedy Schäuble.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...