Eurozóna chce, aby o pomoc z eurovalu mohli žiadať aj banky

26.4.2012

BERLÍN 26. apríla (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) a skupina členských štátov eurozóny uvažujú o zmene pravidiel fungovania Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), s cieľom dosiahnuť, aby o priamu pomoc z tzv. trvalého eurovalu mohli žiadať banky, ktoré ohrozuje dlhová kríza.

Informoval o tom vo štvrtok nemecký denník Süddeutsche Zeitung bez uvedenia zdroja.

„Podľa informácií Süddeutsche Zeitung skupina štátov eurozóny počas nasledujúcich dvoch týždňov preverí možnosť priameho poskytovania úverov bankám, ktoré nemajú prístup k hotovosti, sú ale životaschopné,“ tvrdí denník s tým, že Nemecko túto myšlienku dôrazne odmieta.

„Dôvodom pre tento zhon je kríza v Španielsku a obavy, že sa môže rozšíriť do ďalších krajín eurozóny,“ uviedol ďalej denník. Pomoc z Európskeho mechanizmu pre stabilitu si môžu na základe súčasných pravidiel nárokovať iba členské štáty a nie banky pôsobiace v krajinách eurozóny.

ESM nadväzuje na Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF) tzv. dočasný euroval. Ten vznikol ešte v máji 2010 ako štátmi eurozóny účelovo založený subjekt na boj proti dlhovej kríze. Trvalý euroval s úverovou kapacitou 500 mld. eur má vstúpiť do platnosti v júli tohto roka.