Eurozóna dala Španielom viac času na utiahnutie si opaskov

BRUSEL 10. júla (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny v utorok predĺžili Španielsku o jeden rok termín, dokedy má krajina konsolidovať svoje verejné financie.

Vláda v Madride tak musí stlačiť svoj rozpočtový deficit na požadované 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2014.

Ministri zároveň schválili finančnú pomoc pre španielske banky v sume 30 mld. eur, ktorá by mala byť k dispozícii koncom júla.

Definitívne náklady pomoci zatiaľ nie sú známe, Európska únia sa však ešte minulý mesiac dohodla, že problémovým španielskym bankám požičia maximálne 100 mld. eur.

Podpis definitívnej verzie úverovej dohody o pomoci Španielsku sa očakáva okolo 20. júla, uviedol šéf skupiny ministrov Jean-Claude Juncker

Eurozóna ďalej súhlasila, že potom, čo vznikne jednotný úrad dohľadu nad bankami v EÚ, sa budú môcť španielske banky rekapitalizovat priamo z prostriedkov záchranného fondu eurozóny. Znamená to, že pomoc bankám sa zaobíde bez štátnych garancií.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...