Eurozóna je ešte stále v kríze, tvrdí člen ECB Kranjec

BLED 31. mája (WEBNOVINY) – Eurozóna bude potrebovať viac času, aby sa dostala z krízy a rovnako aj Slovinsko. V piatok to povedal guvernér slovinskej centrálnej banky Marko Kranjec.

Na otázku, či nedávne údaje z francúzskej ekonomiky poukazujú na to, že kríza sa rozširuje do jadra eurozóny, Kranjec povedal: „Eurozóna je stále v kríze, musíme ešte čakať, aby sme sa z nej dostali“.

Kranjec, ktorý je tiež členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), ďalej očakáva, že nezávislé hodnotenie slovinských bánk ukáže, že odhad centrálnej banky krajiny, týkajúci sa nesplácaných úverov v lokálnych bankách, je presný. Slovinsko však podľa neho ešte nie je z krízy vonku a má ešte veľa práce.

Slovinsko nesprivatizovalo svoje najväčšie banky, ktoré teraz ťažia zlé úvery. Ekonomiku krajiny, ktorá sa orientuje na export, pritom poškodzuje klesajúci dopyt v zadlženej eurozóne. Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).

To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Slovinská vláda plánuje do septembra tohto roku vytvoriť takzvanú zlú banku, ktorá má prevziať od úverových ústavov zlé aktíva a umožniť ich privatizáciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...