Eurozóna je naďalej hrozbou pre globálny rast

22.5.2012

PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) – Globálna ekonomika pokračuje v krehkom a veľmi nerovnomernom zotavovaní, ktoré sa môže zastaviť, pokiaľ eurozóna nevyrieši svoje dlhové problémy, tvrdí v aktuálnej prognóze Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Odhad rastu svetovej ekonomiky v tomto roku organizácia znížila na 3,4 %, kým v novembrovej prognóze počítala s rastom o 3,8 %.

Výhľad na budúci rok organizácia ponechala na úrovni 4,2 %. Eurozóne OECD predpovedá v tomto roku pokles ekonomiky o 0,1 %, v roku 2013 by malo hospodárstvo 17-členného bloku porásť o 0,9 %.

Eurozónu potiahne Nemecko

Motorom rastu v menovej únie bude opäť najväčšia európska ekonomika Nemecko, ktorá by sa mala v tomto roku zväčšiť o 1,2 % a v budúcom roku o 2,0 %.

Podmienky v rámci OECD sa síce zlepšujú, dlhová kríza v eurozóne sa však stále môže vymknúť spod kontroly, uviedol pre agentúru Reuters hlavný ekonóm OECD Pier Carlo Padoan, pričom upozornil, že Grécko stále čelí riziku platobnej neschopnosti a španielske banky potrebujú dodatočný kapitál. „Pokiaľ sa situácia zhorší, existujú spôsoby, ako posilniť kapacitu záchranných mechanizmov, čo by mohlo znamenať silnejšiu intervenciu alebo rolu Európskej centrálnej banky (ECB),“ tvrdí Padoan.

V záujme vyriešenia dlhovej krízy by preto ECB nemala vylúčiť mimoriadne nástroje, akými sú nákupy vládnych dlhopisov, poskytovanie úverov trvalému záchrannému fondu eurozóny (ESM) alebo zníženie hlavnej úrokovej sadzby, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 1,00 %. ECB by tiež mala zvážiť poskytnutie ďalšej mimoriadnej likvidity bankovému systému, dodal ekonóm.

USA, Čína a Japonsko porastú

Na rozdiel od eurozóny majú Spojené štáty naďalej profitovať z ľahko dostupných úverov a extrémne uvoľnenej monetárnej politiky, tvrdí OECD. Najväčšej svetovej ekonomike predpovedá v tomto roku rast o 2,4 % a v budúcom roku o 2,6 %.

Podľa novembrovej prognózy sa pritom mala ekonomika USA v tomto roku zväčšiť o 2,0 % a v roku 2013 o 2,5 %. V Japonsku OECD počíta v tomto roku s rastom na úrovni 2,0 %, ktorý by sa mal v budúcom roku spomaliť na 1,5 %, keďže v krajine ustúpia dopady stavebného boomu po vlaňajšom zemetrasení.

Čínske hospodárstvo má zrýchliť rast na 9,3 % v roku 2013 z tohtoročných odhadovaných 8,2 %. V druhej najväčšej ekonomike sveta OECD očakáva pozitívne dopady nižších úrokových sadzieb a vyšších sociálnych výdavkov, čo podporí domácu spotrebu.