Eurozóna má s Gréckom trpezlivosť, reformy pôjdu bokom

24.10.2012

BERLÍN 24. októbra (SITA, Reuters) – Členské štáty eurozóny poskytnú Grécku ďalšie dva roky na schválenie plánu, podľa ktorého majú Atény znižovať svoj rozpočtový deficit. Informoval o tom v stredu nemecký denník Süddeutsche Zeitung bez uvedenia zdrojov.

Grécko by tak muselo stlačiť svoj rozpočtový deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2016. Viac času by Atény získali aj na reformy na trhu práce a energetickom trhu, ako aj na predaj štátnych aktív.

Grécka vláda tiež môže počítať s tým, že veritelia jej uvoľnia ďalších 32 mld. eur zo schváleného úverového programu, tvrdí denník.Grécka vláda niekoľko mesiacov vedie paralelné rokovania s koaličnými partnermi a zástupcami trojky veriteľských inštitúcií, ktorými sú Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond a Európska komisia.

Veritelia od Atén požadujú dodatočné úsporné opatrenia v objeme 11,5 mld., ktorými podmieňujú uvoľnenie ďalšej časti schválenej pomoci. Požiadavku medzinárodných veriteľov na reformy trhu práce odmietajú dve z troch strán gréckej vládnej koalície.