Eurozóna by mala budovať bankovú úniu postupne

VIEDEŇ 10. júna (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) by mala zavádzať dozor nad bankami v eurozóne postupne. Uviedol to v pondelok člen Rady guvernérov ECB Ewald Nowotny.

Pod priamu kontrolu ECB sa má dostať zhruba 130 úverových ústavov, ktoré v menovej únii zodpovedajú za približne 80 % bankových aktív v celkovom objeme 25 biliónov eur, povedal Nowotny.

ECB by tak mohla zvážiť návrhy nemeckých predstaviteľov a bankovú úniu zavádzať postupne, pričom na začiatku by sa zamerala na menší počet dôležitých bánk, uviedol Nowotny podľa pripraveného textu prejavu, ktorý získala agentúra Reuters.

Efektívna banková únia potrebuje jasné pravidlá likvidácie bánk vrátane požiadaviek, ktoré to môže mať na verejné financie, uviedol ďalej Nowotny. Existujúca nejednoznačnosť totiž znamená, že štátna pomoc bankám by sa mohla dostať do sporu s pravidlami EÚ na ochranu hospodárskej súťaže, upozornil Nowotny.

Za „úspešný model“ záchrany bánk označil program ozdravenia finančného sektora v USA po nástupe globálnej krízy v roku 2008. Úspech programu známeho pod označením TARP (Troubled Assets Relief Program) bol vo veľkej miere výsledkom toho, že umožňoval zasiahnuť rýchlo bez zdĺhavých procedúr, uviedol Nowotny, ktorý je zároveň guvernérom rakúskej centrálnej banky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...