Eurozóna by mala smerovať k politickej únii, tvrdí guvernér

31.5.2012

BRUSEL 31. mája (WEBNOVINY) – Eurozóna si musí pripraviť plán jasnej cesty smerom k politickej únii s cieľom zachrániť euro, voči ktorému investori strácajú dôveru. Povedal to vo štvrtok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ignazio Visco, ktorý je zároveň šéfom centrálnej banky Talianska.

Visco uviedol, že politická nečinnosť a zlé ekonomické rozhodnutia ohrozujú „celkovú európsku konštrukciu“ a eurozóna teraz potrebuje „zmenu tempa“ svojho procesu rozhodovania.

Visco zároveň vyzval na zlepšenie mechanizmov, ktorými by eurozóna intervenovala na trhoch cenných papierov, priamo pomáhala bankám a na vytvorenie európskeho fondu pre riešenie bankovej krízy.

Okrem toho vyzval na spoločný dohľad nad bankami menovej únie a na spoločný mechanizmus garancie vkladov. Konečným cieľom takýchto opatrení musí byť reálna politická únia, ak má eurozóna z dlhodobého hľadiska prežiť, dodal.

Európska centrálna banka (ECB) nemôže vyplniť vákuum, ktoré vznikne v prípade, že lídri eurozóny nedokážu sformulovať jasnú víziu spoločnej meny. Vyhlásil vo štvrtok prezident ECB Mario Draghi.

Pokiaľ vlády členských štátov nepodniknú kroky na vyriešenie fiškálnych a štrukturálnych problémov, ECB toto vákuum nevyplní, varoval Draghi v Európskom parlamente (EP).

K myšlienke na vytvorenie bankovej únie, v rámci ktorej by sa členské štáty delili o náklady na záchranu svojich bánk, Draghi uviedol, že by si to vyžadovalo centralizáciu finančných dohľadov a celoeurópsky systém ochrany vkladov. Rozšírenie existujúcich štruktúr ekonomickej a monetárnej únie o takzvanú bankovú úniu navrhla v stredu Európska Komisia.