Eurozóna nechce menovú vojnu, tvrdí eurokomisár Rehn

DAVOS 25. januára (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v súčasnosti pravdepodobne nie je nadhodnotená, EÚ sa však chce vyhnúť menovej vojne, pri ktorej by jej výmenný kurz mohol utrpieť a ublížiť ozdravovaniu ekonomiky v Európe.

Vyhlásil to vo štvrtok eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose v rozhovore pre agentúru Reuters.

Dodal, že krajiny eurozóny pracujú na tom, aby pomohli Írsku a Portugalsku tento rok opäť získať plný prístup na finančné trhy a zbaviť sa potreby medzinárodnej finančnej pomoci.

„Nie som si istý, či máme momentálne príliš silné euro ale určite by sme neradi videli menovú vojnu konkurenčných devalvácií, ktoré by mali na euro negatívny vplyv,“ odpovedal Rehn na otázku, či sa neobáva, že aktivity veľkých centrálnych bánk dostanú Európu do situácie, keď nadhodnotená mena bude spomaľovať jej spamätávanie sa z recesie.

Odchádzajúci šéf euroskupiny ministrov financií Jean-Claude Juncker tento mesiac totiž označil kurz eura, ktorý od júla 2012 stúpol o 10 % voči americkému doláru a o 20 % voči čínskemu jenu, za „nebezpečne vysoký“.

Rehn tiež vyhlásil, že na pomoc návratu Írska a Portugalska na finančné trhy sa zvažuje niekoľko možností. Patrí medzi ne aj predĺženie splatnosti pôžičiek z európskych záchranných fondov alebo poskytnutie nových preventívnych úverových liniek, ktoré by Európskej centrálnej banke v prípade potreby umožnilo nakupovať krátkodobé obligácie na zníženie nákladov krajín.

Rozhodnutie zatiaľ nepadlo a Európska komisia o nich bude ďalej rokovať v marci, pričom ministri financií eurozóny by konečné rozhodnutie mohli urobiť do polovice apríla, dodal Rehn.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...