Eurozóna podmieňuje pomoc Grékom tromi krokmi

10.2.2012

BRUSEL 10. februára (WEBNOVINY) – Hoci grécki politickí lídri vyhlásili, že sa dohodli na reformách potrebných na zabezpečenie druhého balíčka núdzovej pomoci od EÚ, ministri financií eurozóny na štvrtkovej schôdzke žiadali viac krokov.

Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker predložil tri podmienky. Prvou je, že balíček reforiem musí na svojej nedeľňajšej schôdzi schváliť grécky parlament. Druhou podmienkou je do stredy budúceho týždňa určiť, kde ušetriť ďalších 325 miliónov eur.

„A po tretie, budeme potrebovať rozhodné politické ubezpečenie zo strany lídrov koaličných strán, že svoj program budú realizovať,“ povedal Juncker na tlačovej konferencii po šesťhodinových rokovaniach v Bruseli.

„Do najbližšieho zasadania skupiny ministrov financií, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretne v stredu, naša krajina, náš ľud, by mal rozmýšľať a urobiť konečnú strategickú voľbu,“ reagoval grécky minister financií Evángelos Venizélos pri odchode z Bruselu. „Ak vidíme budúcnosť našej krajiny v eurozóne a v Európe, mali by sme robiť, čo musíme robiť, aby sa program schválil,“ konštatoval.