Eurozóna pravdepodobne rozhodne o eurovale na konci marca

2.3.2012

BRUSEL 2. marca (WEBNOVINY) – O navýšení kapacity európskeho záchranného fondu by mohli ministri financií eurozóny rozhodnúť na neformálnom stretnutí, ktoré sa uskutoční 30. až 31. marca v Kodani.

Informovali o tom dvaja nemenovaní predstavitelia 17-členného bloku zapojení do diskusií o navýšení záchrannej siete bloku.

Eurozóna uvažuje, že kombináciou súčasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) so stálym Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM), ktorý má vstúpiť do platnosti v júli, vytvorí jeden fond s kapacitou 750 mld. eur, avšak podľa Nemecka a Fínska zvýšenie prostriedkov nad súčasných 500 mld. eur nie je potrebné.

Opozícia týchto dvoch krajín tak bráni hocijakým diskusiám o navýšení záchranných mechanizmov na prebiehajúcom summite EÚ v Bruseli.

„Vo všeobecnosti vládne pocit, že oficiálne stretnutie ministrov financií eurozóny, ktoré je na pláne 12. marca, je pre Nemecko príliš skoro, aby mohlo konať. Táto záležitosť sa tak pravdepodobne presunie na neformálne stretnutie v Kodani,“ povedal jeden zo zdrojov. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy potvrdil, že rozhodnutie o navýšení prostriedkov v záchrannom fonde eurozóny sa ponechá na ministrov financií.