Eurozóna sa zrejme vrátila do recesie

5.9.2012

LONDÝN 5. septembra (WEBNOVINY) – Eurozóna sa v treťom kvartáli pravdepodobne vrátila do recesie. Naznačujú to výsledky prieskumu, ktorý zverejnila v stredu agentúra Markit.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) v eurozóne, ktorý mapuje aktivitu v priemysle aj sektore služieb, podľa revidovaných údajov v auguste klesol na 46,3 bodu z júlových 46,5 bodu. Rýchla odhad agentúry predtým počítal s miernym zlepšením na 46,6 bodu.

„Konečný údaj za august je o niečo slabší ako skorší rýchly odhad. To znamená, že eurozóna v treťom kvartáli smeruje spať do technickej recesie,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Markit Rob Dobson.

Dôvodom na znepokojenie sú rastúce náznaky oslabenia prichádzajúce z Nemecka, ktorá sa považuje za hlavnú oporu rastu v širšom regióne, dodal ekonóm. Zložený index PMI pre Nemecko v auguste klesol na 47 bodov, čo bol najhorší výsledok od júna 2009, kedy eurozóna prechádzala najhlbšou recesiou od druhej svetovej vojny.

Analytici oslovení agentúrou Reuters minulý mesiac v priemere odhadovali, že ekonomika menovej únie v treťom štvrťroku klesne o 0,2 %. Podľa Dobsona ale výsledky prieskumu naznačujú oveľa hlbší prepad o 0,5 až 0,6 %. Hospodárstvo eurozóny sa za tri mesiace do júna zmenšilo o 0,2 %. Recesiu ekonómovia zvyčajne definujú ako pokles hrubého domáceho produktu v dvoch za sebou nasledujúcich kvartáloch.