Eurozóna smeruje k stabilizácii, tvrdia európski lídri

17.10.2012

PARÍŽ 17. októbra (WEBNOVINY) – Koniec krízy v eurozóne je „veľmi blízko“, vyhlásil v stredu francúzsky prezident Francois Hollande.

Európski lídri podľa jeho slov položili základ zotavenia, keď na summite koncom júna tohto roku prijali záväzky znižovať rozpočtové deficity a zadlženie.

„Sme blízko ukončenia dlhovej krízy, veľmi blízko,“ povedal Hollande. „Je to tak preto, že sme prijali na summite, ktorý sa konal 28. júna a 29. júna, správne rozhodnutia a je teraz našou povinnosťou ich urýchlene naplniť,“ povedal Hollande.

„V prvom rade to znamená, že musíme definitívne vyriešiť situáciu Grécka, ktoré vynaložilo množstvo úsilia. My ho musíme uistiť, že zostane súčasťou eurozóny,“ povedal Hollande.

Francúzsky prezident zároveň uviedol, že by rád videl pokrok v oblasti regulácie bankového sektora v eurozóne ešte pred koncom roka. „Potom môžme začať meniť naše rozhodovacie postupy a prehĺbiť našu úniu. Toto je veľká oblasť, v rámci ktorej budeme pracovať od začiatku roku 2013,“ dodal Hollande.

Ekonomika eurozóny je na ceste k stabilizácii. V stredu to vyhlásil nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler po tom, ako nemecká vláda revidovala odhad rastu nemeckej ekonomiky v budúcom roku smerom nadol na úroveň 1 %.

Dôvodom tejto revízie je dlhová kríza v eurozóne. „Sme na ceste stabilizácie eurozóny,“ povedal Rösler. „Naďalej hovoríme o hospodárskom raste (nemeckého hospodárstva pre rok 2013) na úrovni jedného percenta , takže žiadna diskusia o kríze v Nemecku neprebieha,“ dodal minister.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v druhom štvrťroku medzikvartálne zmenšil o 0,2 % a ekonomika celej Európskej únie oproti prvému štvrťroku klesla o 0,1 %. Vyplýva to z údajov štatistického úradu EÚ Eurostatu. V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP eurozóny v druhom kvartáli zmenšil o 0,5 % a hospodárstvo celej EÚ oslabilo o 0,3 %.