Eurozóna stráca trpezlivosť s Gréckom, tvrdí šéf euroskupiny

21.11.2013

ATÉNY 21. novembra (WEBNOVINY) – Eurozóna začína strácať trpezlivosť s Gréckom. Vyhlásil to šéf skupiny ministrov financií menovej únie (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem. Tento názor podľa neho zastávajú „mnohí“ ministri.

„Grécko má pred sebou stále veľa práce,“ povedal Dijsselbloem pre štvrtkové vydanie gréckeho denníka Ta Nea. Rokovania medzinárodných veriteľov s vládou v Aténach sa zameriavajú na „pokrok, alebo skôr nedostatok pokroku pri plnení záväzkov (Grécka),“ konštatoval minister.

Inšpektori Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej centrálnej banky (ECB) a Európskej komisie ukončili návštevu Grécka, v rámci ktorej vyhodnocovali plnenie podmienok záchranného programu. MMF o tom informoval vo štvrtok s tým, že napriek dosiahnutému pokroku zostáva otvorených niekoľko otázok.

Komunikácia s gréckymi úradmi bude podľa fondu pokračovať a inšpektori sa vrátia do Atén „začiatkom decembra“. Výsledky auditu rozhodnú o tom, či Grécko dostane ďalšiu splátku z programu finančnej pomoci.

Grécka vláda má vo štvrtok zverejniť návrh štátneho rozpočtu na rok 2014. Podľa veriteľských inštitúcií bude krajine na splnenie dohodnutých rozpočtových cieľov chýbať 1,5 mld. eur, kým Atény odhadujú budúcoročný výpadok vo financovaní na úrovni 500 mil. eur. Grécko, ktoré sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu, čerpá od EÚ a MMF úverový program v celkovom objeme 240 mld. eur. Grécka ekonomika je už šiesty rok v recesii.