Eurozóna uvoľní Grécku miliardu eur, vláda splnila podmienky

BRUSEL 18. decembra (WEBNOVINY) – Eurozóna uvoľní Grécku ďalšiu miliardu eur z programu finančnej pomoci. Informoval o tom v utorok šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

Grécko modernizovalo verejný sektor, zmenilo právny systém a otvorilo cestu k privatizácii dvoch vodárenských podnikov, čím splnilo podmienky pre vyplatenie ďalšej časti pomoci, uviedol holandský minister.

Grécko sa na jar 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu, pred ktorým krajinu zachránili dva úverové programy od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v celkovom objeme 240 mld. eur.

Výmenou za finančnú pomoc sa vláda v Aténach zaviazala k úsporným opatreniam vrátane zvyšovania daní a znižovania dôchodkov a miezd.

Grécka ekonomika sa nachádza v recesii už šiesty rok a od roku 2008 sa zmenšila o zhruba štvrtinu. Podľa aktuálnej prognózy gréckej centrálnej banky by sa mala ekonomika zotaviť v budúcom roku, keď posilní o 0,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...