Eurozóna uvoľnila Grécku ďalšie 4 miliardy eur

LUXEMBURG 31. júla (WEBNOVINY) – Členské štáty eurozóny v stredu uvoľnili Grécku ďalšie 4 mld. eur z programu finančnej pomoci.

Európsky finančný a stabilizačný nástroj (EFSF), tzv. dočasný euroval, poskytol 2,5 mld. eur a trvalý Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) prispel čiastkou 1,5 mld. eur. Informovala o tom agentúra AFP.

Medzinárodný menový fond (MMF) v pondelok schválil vyplatenie tranže finančnej pomoci Grécku vo výške 1,7 mld. eur. Reagoval tak na výsledky štvrtej plánovanej previerky toho, či krajina plní podmienky záchranného programu.

Minulý rok Grécko reštrukturalizovalo svoj dlh, keď súkromní investori pod tlakom veriteľských inštitúcií súhlasili s výrazným znížením nominálnej hodnoty svojich pohľadávok.

Grécko má od MMF a Európskej únie prísľub pomoci v celkovom objeme 240 mld. eur a zhruba 90 % tejto sumy už Atény získali. Poslednú časť finančnej pomoci má Grécko čerpať koncom budúceho roku, krajina však pravdepodobne bude potrebovať ďalšiu podporu, aby dokázala stlačiť svoj dlh na udržateľnú úroveň.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...