Eurozóna v tejto podobe dlho existovať nebude, tvrdí premiér

30.9.2012

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – V takej podobe, v akej sa dnes nachádza eurozóna, už ďalej existovať nebude, vyhlásil v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Príde obdobie, keď sa jasne ukáže, že niektoré krajiny nie sú schopné držať krok, najmä čo sa týka konsolidácie verejných financií a dodržiavania záväzkov, a jeden, možno dva štáty nebudú súčasťou eurozóny,“ tvrdí predseda vlády. V krátkom čase sa podľa jeho slov bude musieť vyriešiť otázka Grécka.

„Sú krajiny, ktoré tvrdia, že neriadený odchod Grécka z eurozóny by bol veľmi drahý, nákladný a poškodil by celú Európu,“ dodal. Keby Grécko skolabovalo a neriadene by opustilo eurozónu, Slovensku by to podľa Fica veľmi poškodilo.

Frešo a Fico chcú Slovensko v prvej lige

Na budúci rok by sme nemali hospodársky rast dve percentá, ale zaznamenali by sme prepad o štyri percentá. Fico však priznal, že ak Grécko nebude schopné plniť si svoje záväzky, malo by eurozónu riadene opustiť. „V tejto fáze si myslím, že Grécko si neplní povinnosti, neustále žiada o ďalšie výnimky a o čas,“ poznamenal.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo zdôraznil, že medzi ním a Ficom existuje v týchto otázkach zhoda. Obaja chcú aj naďalej ako menu euro, chcú Slovensko „v prvej lige“ a odmietajú grécku či španielsku cestu.

Slovensko musí byť podľa predsedu vlády úspešné a v eurozóne musí ostať. „Trváme na tom aj za cenu politickej popularity, hovorím o sebe aj mojej strane, že Slovensko musí dostať verejné financie pod kontrolu v roku 2012 a 2013,“ dodal.

V otázke ozdravovania verejných financií už o zhode nie je reč

Práve v otázke ozdravovania verejných financií sa však už Fico s Frešom nezhodnú. Líder opozičnej strany si myslí, že súčasná vláda pripravuje opatrenia, ktoré rušia nové pracovné miesta, zvýšia nezamestnanosť a ohrozujú živnostníkov a malých podnikateľov.

Frešo dodal, že jeho strana by pravdepodobne zvyšovala nepriame dane. „Nepriama daň má pomerne spravodlivý charakter. Postihuje spotrebu a nie tých, ktorí sú aktívni,“ tvrdí.

Frešo sa tiež pýtal Fica, na čo mu bude znížená DPH, keď ich opatrenia ohrozujú malých podnikateľov a firmy, ktoré majú platiť väčšia dane, sa odsťahujú do Rumunska. „Nebudem drhnúť ľudí, ako by to robila pravica,“ reagoval premiér, ktorý si stojí za tým, že bremeno konsolidácie by na svojich pleciach mali niesť najmä bohatí ľudia a firmy.