Eurozóne deflácia nehrozí aj napriek horším číslam

5.11.2013

LONDÝN 5. novembra (WEBNOVINY) – Taliansky minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni v eurozóne nevidí riziko deflácie. Saccomanni to uviedol v pondelok.

„Nemyslím si, že sa v Európe objavuje riziko deflácie,“ vyhlásil minister. „Inflácia je nízka, no myslím si, že by sme sa mali držať cieľa a dosiahnuť mieru inflácie vo výške okolo, no pod hranicou dvoch percent,“ doplnil predstaviteľ talianskej vlády.

Miera inflácie v eurozóne v októbri nečakane poklesla a dostala na najnižšiu úroveň za takmer štyri roky. To vytvára tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pristúpila k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb.

Medziročná miera inflácie v eurozóne dosiahla v októbri 0,7 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil koncom októbra štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medziročné tempo rastu cien v európskej menovej únii by sa tak spomalilo zo septembrovej úrovne 1,1 %. Podľa rýchleho odhadu sa ceny potravín, alkoholu a tabaku zvýšili o 1,9 % po septembrovom raste o 2,6 %.

Ceny služieb spomalili medziročný rast na 1,2 % zo septembrových 1,4 %. Energie zlacneli o 1,7 % po tom, čo ich ceny v predchádzajúcom mesiaci klesli o 0,9 %.