Eurozóne zatiaľ inflácia nehrozí, upokojuje ECB

STUTTGART 17. januára (WEBVNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) je pripravená konať, ak by sa zvýšil tlak na ceny, zatiaľ však neexistujú žiadne známky toho, že by sa to v eurozóne dialo. Vyhlásil to v stredu člen Výkonnej rady ECB Jörg Asmussen. Banka podľa neho očakáva tento rok v Európe „miernu recesiu“, dodal však, že Nemecku recesia nehrozí.

Výkonná rada ECB minulý týždeň jednohlasne rozhodla o tom, že ponechá základnú európsku úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 0,75 %. Naznačila tak, že finančné trhy prejavujú známky stabilizácie, ozdravovanie ekonomiky je ale stále veľmi krehké. „V súčasnosti nevidíme žiadny inflačný tlak, ale môžete si byť istí, že ak uvidíme známky jeho rastu, okamžite budeme konať,“ povedal Asmussen počas prejavu na univerzite v nemeckom Hohenheime.

ECB pod vedením prezidenta Maria Draghiho už teraz zašla ďalej ako v minulosti. Prvýkrát znížila úrokové sadzby pod 1 %, naliala 1 bil. eur do extrémne lacných trojročných úverov pre bankový systém a v septembri ohlásila nový program odkupu štátnych dlhopisov, ktorý zatiaľ nevyužila žiadna krajina. „Musíme však byť opatrní, aby sme mandát ECB príliš nepreťažili, lebo by to znamenalo stratu kredibility,“ povedal Asmussen.

Pripomenul, že banka prebrala výraznejšiu úlohu pri riešení dlhových problémov eurozóny najmä preto, lebo v tom čase bola jedinou inštitúciou, ktorá dokázala reagovať dostatočne rýchlo. Takáto situácia by však nemala byť normálnou, dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...