Eurozónu čaká dlhá a ťažká cesta, myslí si šéf ECB Draghi

9.10.2012

BRUSEL 9. októbra (WEBNOVINY) – Ekonomiky eurozóny čaká dlhá a namáhavá cesta k zotaveniu a menovú úniu stále poškodzuje kríza dôvery.

Povedal to v utorok šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vo výbore Európskeho parlamentu pre ekonomické a menové záležitosti.

Šéf ECB zároveň povedal, že nový program nákupov dlhopisov krajín eurozóny, ktoré majú problémy, ako je napríklad Španielsko, poskytne záruku vyhnutia sa „deštruktívnym scenárom“ v menovej únii.

„Niektoré veci sa za posledné dva alebo tri mesiace zlepšili, ale myslím si, že cesta vpred je stále dlhá a je náročná,“ konštatoval Draghi. „Kríza dôvery, ktorá prevládla v eurozóne v posledných mesiacoch sa zmiernila, ale stále existuje,“ poznamenal.

Draghi uviedol, že ekonomika eurozóny je slabá a čaká ju perspektíva len postupného zotavovania. Konštatoval pritom, že programy úsporných rozpočtových opatrení, ktoré zaviedli vlády eurozóny, pravdepodobne budú v najbližšom období utlmovať hospodársky rast. „Škrty v rozpočtoch však nemajú nijakú alternatívu,“ dodal.