Exekútori varujú dôchodcov, pozor na vianočné zadlžovanie sa

15.12.2013

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská komora exekútorov (SKE) sa obracia na dôchodcov i ďalšie sociálne ohrozenejšie skupiny obyvateľstva, aby v predvianočnom období s veľkou rozvahou zvažovali, ako pristúpia k novým finančným záväzkom a mali vždy na mysli svoje reálne finančné možnosti.

„Už od októbra sú ľudia bombardovaní lákavými vianočnými reklamami, neraz priamo vyzývajúcimi k zadlžovaniu, nákupom na splátky a zvyšovaniu osobnej spotreby. Pod vplyvom profesionálne vyvolávaných emócií sú najmä slabšie povahy oveľa náchylnejšie preceniť svoje reálne finančné možnosti a skĺznuť do pasce postupného zadlžovania sa, ktorá sa môže skončiť aj exekúciou,“ upozorňuje hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Nákupná horúčka vrcholí

Okrem nákupnej horúčky, ktorá vyvrcholí počas nasledujúcich dvoch víkendov, striehnu na sociálne slabšie skupiny najmä nebezpečné lákadlá v podobe nových pôžičiek od rôznych spoločností, ktorých podmienky sa pri podrobnom preštudovaní môžu ukázať ako mimoriadne nevýhodné a zaťažiť rozpočet dlžníka na celé roky dopredu.

„Zákon však platí pre všetkých rovnako a všetci raz svoje dlhy budú musieť splatiť bez ohľadu na emočné rozpoloženie, v rámci ktorého na seba záväzky prebrali. Zvýšená opatrnosť je preto v predvianočnom období skutočne namieste,“ hovorí Kolesárová.

Pripravujú osvetu

V rámci svojho programu Bližšie k ľuďom pripravila SKE viacero vlastných informačných a vzdelávacích aktivít, ktorými ľudí upozorňuje na riziká nezodpovedného zadlžovania sa i praktiky nepoctivých obchodníkov, ktoré môžu dostať dlžníkov až do exekúcie. Zároveň osobám, ktoré sú v exekúcii, poskytuje bezplatné poradenstvo na čo najjednoduchšie zvládnutie ich životnej situácie.