Expremiér Islandu je vinný za pád bánk, nepotrestajú ho

23.4.2012

REYKJAVIK 23. apríla (WEBNOVINY) – Bývalý islandský premiér Geir Haarde je vinný iba v jednom bode obžaloby, ktorá súvisí s kolapsom islandských bánk v roku 2008. Rozhodol o tom v pondelok islandský súd.

Zbavil ho však ďalších troch obvinení vrátane hrubého zanedbania povinností. Súd rozhodol, že mu neuloží nijaký trest. Šesdesiatjedenročný Haarde je prvým politikom, ktorého súdia v súvislosti s globálnou finančnou krízou. On sám všetky obvinenia odmieta a označuje ich za „politické prenasledovanie“.

Osobitný súd rozhodol, že Haarde sa previnil tým, že nekonal a pred vypuknutím krízy nezvolal mimoriadne rokovania vlády.

„Je to absurdné,“ povedal Haarde po vynesení verdiktu. „Je očividné, že väčšina sudcov sa ocitla pod tlakom, aby aspoň v jednom bode uznali vinu, nech by už išlo o akokoľvek malé previnenie, aby sa zachránil krk poslancov, ktorí toto podnietili,“ poznamenal.

Kedysi prekvitajúci bankový sektor na Islande sa v októbri 2008 pod tlakom krízy zrútil. Tri dôležité banky zachránilo pred skrachovaním len zoštátnenie. Štátny bankrot odvrátila dvojmiliardová pôžička od Medzinárodného menového fondu a škandinávskych krajín.

Banková kríza sprevádzaná raketovým nárastom inflácie a nezamestnanosti viedla k niekoľkomesačným protestom proti vláde. Vládna koalícia zložená z konzervatívcov a sociálnych demokratov pod vedením Haardeho mala pôvodne fungovať až do roku 2011, no v januári 2009 rezignovala a v máji sa uskutočnili predčasné voľby. Islandská ekonomika sa odvtedy z krízy spamätala.