Facebook vstúpil na burzu a prepísal históriu

NEW YORK 18. mája (WEBNVOINY) – Americká spoločnosť Facebook, ktorá je prevádzkovateľom najväčšej internetovej sociálnej siete na svete, získala v primárnej emisii akcií (IPO) 16 mld. USD.

Cena jednej akcie sa obchodovala na úrovni 38 USD a celková hodnota spoločnosti tak predstavuje 104 mld. USD.

Spoločnosť už v utorok zvýšila cenu akcií v pripravovanej primárnej emisii (IPO) na 34 až 38 USD za kus z predchádzajúceho pásma 28 až 35 USD.

Podnik tiež pre veľký záujem zvýšil ponuku akcií na zhruba 421 mil. kusov z pôvodne plánovaných 337,4 milióna.

Facebook by mohol z IPO získať dokonca až 18,4 mld. USD v prípade, ak by si manažéri emisie uplatnili všetky svoje opcie. Aj po emisii bude šéf spoločnosti Mark Zuckerberg vlastniť 503,6 mil. akcií, čo predstavuje 32-percentný podiel na všetkých akciách.

Pri cene 38 USD za akciu je hodnota podielu šéfa a zakladateľa spoločnosti 19,1 mld. USD. Zuckerberg bude kontrolovať podnik s 56-percentným podielom na akciách s hlasovacím právom, a to aj vďaka dohode, ktorú má s inými akcionármi, že budú hlasovať v jeho prospech.

IPO spoločnosti Facebook tak bola najväčšou v histórii internetových spoločností. Internetový gigant Google napríklad v roku 2004 získal z primárnej emisie akcií 2 mld. USD a v minulom roku spoločnosť Zyngaraked sumu 1 mld. USD a Groupon získala z IPO 700 mil. USD.

S trhovou kapitalizáciou nad 100 mld. USD Facebook prekonal spoločnosti ako Amazon.com a Cisco Systems a rovnako aj spoločnú hodnotu technologických podnikov Hewlett-Packard a Dell.

Kurz:
(1 EUR = 1,2682 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...