Fed asi nepristúpi ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu

31.5.2012

TOKIO 31. mája (WEBNOVINY) – Americký Federálny rezervný systém (Fed) by mohol pristúpiť k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu v prípade, ak sa zhorší situácia v americkej ekonomike. Takýto stav je však nepravdepodobný vzhľadom na to, že americké hospodárstvo smeruje k miernemu zotaveniu.

Vo štvrtok to vyhlásil šéf Fed-u v St. Louis James Bullard. Bullard očakáva, že ekonomika USA v tomto roku porastie. „Aktuálne údaje boli síce zmiešané, no nie dostatočne na to aby, som zmenil svoj odhad mierneho rastu ekonomiky,“ povedal šéf Fed-u v St. Louis.

„Európa je však potenciálnym rizikom pre globálnu ekonomiku a je na európskych vládach aby uistili finančné trhy, že dokážu splatiť svoje dlhy“, povedal Bullard. Situácia v regióne je podľa neho závažná a je potrebné prijať rázne opatrenia, aby tento stav neprerástol v spomalenie globálnej ekonomiky, povedal Bullard.

Ďalšie zasadnutie Fed-u sa uskutoční 19. a 20. júna, teda dva dni po parlamentných voľbách v Grécku. V prípade, že voliči podporia ľavicové politické strany, nie je vylúčený odchod Atén z eurozóny. Tieto politické subjekty totiž vystupujú proti prísnym úsporným opatreniam v krajine.