Fed bude v mimoriadnych opatreniach naďalej pokračovať

25.10.2012

WASHINGTON 25. októbra (WEBNOVINY) – Americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať v mimoriadnych opatreniach, kým sa výrazne nezlepší situácia v ekonomike a na trhu práce. Federálny rezervný systém (Fed) v stredu v súlade s očakávaniami potvrdil kľúčovú úrokovú sadzbu v rozpätí 0 až 0,25 %.

Výbor centrálnej banky pre menovú politiku vyjadril obavy, že bez dostatočne voľnej monetárnej politiky nemusí byť hospodársky rast dosť silný na to, aby zabezpečil udržateľné zlepšenie podmienok na trhu práce. Výdavky domácností vzrástli a podmienky na realitnom trhu sa zlepšujú, podnikové investície však rastú pomalšie a nezamestnanosť zostáva vysoká, konštatoval Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC).

Americká centrálna banka v septembri oznámila, že bude nakupovať každý mesiac aktíva založené na hypotekárnych úveroch v objeme 40 mld. USD dovtedy, kým sa výrazne nezlepší situácia na trhu práce.

Fed v stredu potvrdil, že spolu s novou vlnou kvantitatívneho uvoľňovania bude pokračovať aj v tzv. operácii Twist, v rámci ktorej už takmer rok nakupuje dlhopisy s dlhšou splatnosťou v snahe znížiť dlhodobé úrokové sadzby, a tým stimulovať investície a tvorbu nových pracovných miest.

Pokiaľ sa situácia na trhu práce výrazne nezlepší, mieni Fed pokračovať v existujúcich programoch, prípadne ich doplní o ďalšie nákupy aktív alebo siahne aj k iným nástrojom monetárnej politiky na podporu hospodárskeho rastu.