Fed je pripravený na ďalšie uvoľnenie menovej politiky

23.8.2012

WASHINGTON 23. augusta (WEBNOVINY) – Americká centrálna banka (Fed) pravdepodobne už „čoskoro“ podporí ekonomiku.

Vyplýva to zo zápisu z posledného rokovania menového výboru Federálneho rezervného systému, ktorý banka zverejnila v stredu.

Možnosť, aby Fed uvoľnil menovú politiku v prípade, že sa podmienky v ekonomike výraznejšie nezlepšia, podľa zápisu podporila väčšina členov menového výboru.

Napriek tomu, že zasadnutie výboru sa uskutočnilo pred zverejnením niekoľkých priaznivejších dát z ekonomiky, vrátane júlovej štatistiky o nezamestnanosti, členovia výboru neskrývali nespokojnosť s tempom hospodárskeho zotavenia.

„Mnohí členovia usúdili, že ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky bude pravdepodobne čoskoro potrebné, pokiaľ nové informácie nepoukážu na výrazné a udržateľné zrýchlenie tempa zotavenia ekonomiky,“ uvádza sa v zázname zo stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 31. júla a 1. augusta.

Podľa predstaviteľov Fed-u existujú významné riziká, ktoré by mohli poškodiť už i tak slabé zotavenie hospodárstva. Medzi nimi sa v zápise spomína dlhová kríza v eurozóne a spor o zvyšovanie daní a rozpočtové škrty v americkom Kongrese.