Fed by mohol stimuly zredukovať už v októbri

NEW YORK 20. septembra (WEBNOVINY) – Americký Federálny rezervný systém (Fed) by mohol svoj program masívnych nákupov dlhopisov zredukovať už na októbrovom zasadaní, ak ekonomické údaje naznačia posilňovanie hospodárstva.

Povedal to v piatok šéf pobočky Fed-u v St. Louis James Bullard. Centrálna banka USA tento týždeň prekvapila trhy, keď jej členovia sa rozhodli neredukovať program nákupov dlhopisov.

„Septembrové rozhodnutie bolo tesné,“ konštatoval Bullard, čím zdôraznil rolu, ktorú pri rozhodnutí Fed-u zohrali a budú zohrávať údaje o vývoji ekonomiky.

Je však možné, že prídu údaje, ktoré zmenia diskusiu o ekonomickom zdraví USA, povedal šéf pobočky Fed-u v St. Louis s odkazom na zasadanie centrálnej banky USA 29. a 30. októbra.

„Nehovorím, že sa to stane,“ ale možnosť existuje, konštatoval Bullard.

Fed musí mať istotu, že sa nezmenší jeho pozornosť, pokiaľ ide o infláciu. Cenové tlaky v USA sú slabé, čo by mohlo komplikovať snahu Fed-u ustúpiť od svojich mimoriadnych krízových opatrení.

Veľmi nízka inflácia tvorcov menovej politiky znepokojuje. Existuje totiž riziko, že ekonomický šok, by mohol spôsobiť pokles cien a platov, čiže defláciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...