Fed naznačil redukciu stimulov, očakáva rast ekonomiky USA

19.11.2013

NEW YORK 19. novembra (WEBNOVINY) – Poprední predstavitelia americkej centrálnej banky, zastávajúci opačné názory v oblasti menovej politiky, poukázali na zlepšenie ekonomiky USA, čím podporili názor, že Federálny rezervný systém (Fed) sa dostáva bližšie k obmedzeniu svojich pravidelných mesačných nákupov dlhopisov.

Šéf pobočky Fedu v New Yorku William Dudley, ktorý patrí k najrozhodnejším stúpencom voľnej menovej politiky, v pondelok uviedol, že zlepšenie na trhu práce a silnejší ako očakávaný hospodársky rast v treťom kvartáli sú znakmi zotavovania v USA.

Šéf pobočky Fedu vo Filadelfii Charles Plosser, ktorý je kritikom stimulačných výdavkov centrálnej banky USA, uviedol, že Fed by mal stanoviť konkrétnu sumu na program nákupov dlhopisov a po vyčerpaní tejto sumy by mal program ukončiť.

Odporúčame:

Vo voľnej menovej politike chce pokračovať i Janet Yellenová

Kvôli americkému Fedu ceny ropy klesli, zlacnelo aj zlato

Americký Fed sa rastu inflácie neobáva

Plosser tiež poukázal na zlepšujúce sa ekonomické podmienky vrátane lepšej ako očakávanej tvorby pracovných miest. Dodal pritom, že Fed premeškal príležitosť zredukovať nákupy aktív v septembri.

Centrálna banka USA od roku 2008 drží úrokové sadzby v blízkosti nuly už dlhšie ako rok, pričom každý mesiac nakupuje vládne dlhopisy a cenné papiere založené na hypotékach s cieľom podporiť investície, tvorbu pracovných miest a hospodársky rast. Americký hrubý domáci produkt (HDP) v treťom štvrťroku posilnil o 2,8 %.