Fed zatiaľ ekonomiku podporovať musí, pomoc ale obmedzí

26.9.2013

NEW YORK 26. septembra (WEBNOVINY) – Ústup od masívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) je realizovateľný, hoci bilancia centrálnej banky USA sa veľmi zväčšila.

Povedal to v stredu šéf newyorskej pobočky Fed-u William Dudley. Neuviedol však, kedy by centrálna banka krajiny mohla začať sťahovať svoj program nákupov aktív, známy ako kvantitatívne uvoľňovanie, na ktorý každý mesiac vynakladá 85 mld. USD.

Začiatkom tohto týždňa však konštatoval, že Fed zatiaľ ekonomiku musí podporovať, ale stále plánuje obmedziť kvantitatívne uvoľňovanie koncom tohto roka.

Investori a ekonómovia už od minulotýždňového zasadania centrálnej banky USA očakávali, že sa na ňom rozhodne o spomaľovaní tempa kvantitatívneho uvoľňovania. Tvorcovia americkej menovej politiky sa však rozhodli tempo nemeniť. Fed svoje prekvapujúce rozhodnutie odôvodnil fiškálnym napätím a ťažkými finančnými podmienkami.

Dudley ďalej v stredu povedal, že kľúčovou úlohou je dostať do súladu finančnú stabilitu a menovú politiku. „Naše skúsenosti z rokov 2007 až 2009 ukázali, že menová politika nemôže riadne fungovať, ak existuje finančná nestabilita,“ uviedol. Poznamenal pritom, že pretrvávajú výrazné bariéry pre cezhraničnú spoluprácu v prípade, že sa do problémov dostane veľká banka a je nutné ju zavrieť.

Kurz: (1 EUR = 1,3504 USD)