Fico podľa Lipšica zavádza, proti arbitráži sa nedá odvolať

9.12.2012

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Proti prehratej arbitráži so zdravotnou poisťovňou Union sa Slovensko podľa poslanca Daniela Lipšica nemôže odvolať. Ak Robert Fico tvrdí opak, tak podľa neho zavádza verejnosť. Slovenská republika totiž bola žalovaná za porušenie Dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií z roku 1992. Podľa odseku 7 článku 8 rozhoduje rozhodcovský súd väčšinou hlasov a také rozhodnutie bude pre strany v spore konečné a záväzné. "Z textu dohody jasne vyplýva, že ide o jednostupňové konanie, ktoré neumožňuje opravný prostriedok," povedal predseda hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic. Podľa jeho slov Robert Fico ako právnik dobre vie, že spôsobil občanom škodu.

Slovensko sa plateniu nevyhne

"Ale ako politik sa to bojí priznať, lebo by poškodil aj seba a stranu Smer-SD, ktorá zákaz zisku zdravotných poisťovní vymyslela." Slovenská republika sa podľa Lipšica plateniu nevyhne. K 22 miliónovému odškodnému pre Union treba prirátať aj 3 milióny eur za trovy konania a ďalších približne 15 miliónov za právne zastupovanie SR pred arbitrážnym súdom, teda dohromady 40 miliónov eur. "Aj judikatúra Súdneho dvoru Európskej únie priznáva účinok bilaterálnym zmluvám o ochrane investícií. Preto prípadné konania na súdnom dvore môžu byť motivované skôr snahou predĺžiť celý proces," uviedol Lipšic s tým, že očakávať zvrátenie výsledku arbitráže je nereálne. Fico v sobotu na tlačovej besede po sneme strany v Trnave povedal, že sa nemá prečo vyjadrovať k neprávoplatným rozhodnutiam. Uviedol to v reakcii na to, že holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou. Podľa neho ide o neprávoplatné rozhodnutie. Zdôraznil, že na strane Slovenska je Európska komisia.

Rozhodnutie neovplyvní zavedenie jednej poisťovne

„Vidím, že ste všetci z toho vzrušení. My nie. Treba bojovať. Je to neprávoplatné rozhodnutie,“ povedal. Podľa Fica rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu neovplyvní rozhodnutie vlády zaviesť na Slovensku len jednu zdravotnú poisťovňu. Ministerstvo financií v súčasnosti analyzuje rozsudok Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, ktorý podľa rezortu nie je platný a vykonateľný. V najbližšom čase sa ministerstvo vyjadrí o ďalšom postupe Slovenska v arbitrážnom konaní, ktoré sa riadi nemeckým právnym poriadkom. "V zmysle nemeckých právnych predpisov upravujúcich arbitrážne konanie je jeho účastník oprávnený podať odvolanie v lehote troch mesiacov odo dňa doručenia zo zákonne vymenovaných dôvodov," uviedol tlačový odbor MF.