Fico vidí za odchodom US Steel zlú Dzurindovu privatizáciu

20.11.2012

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská vláda sa na debaty o prípadnom odchode U.S. Steelu z košických železiarní pozerá s veľkou nevôľou.

Tvrdí to premiér Robert Fico, podľa ktorého si pri týchto debatách treba uvedomiť, za akú nízku cenu U.S. Steel košické železiarne získal, že dostal desaťročné daňové prázdniny a aký bol zisk tejto spoločnosti počas celého tohto obdobia.

„Celkovo sa teraz ukazuje, čo za zbesilosť bolo privatizovať štátny majetok,“ vyhlásil v utorok pred plánovaným stretnutím s prezidentom U.S. Steel Košice Davidom J. Rintoulom predseda vlády Robert Fico.

Ako dodal, okrem debát o prípadnom odchode U.S. Steelu zo Slovenska to dokazujú aj špekulácie o odchode majiteľa Stredoslovenskej energetiky či odchod majiteľov SPP. „To predsa nie je možné, aby páni, ktorí dnes búchajú po stoloch z opozície, všetko sprivatizovali v minulosti, západní investori sa nabalili a teraz, keď už všetko, čo mohli odtiaľto vytiahnuť, vytiahli, odchádzajú zo Slovenska preč,“ tvrdí premiér.

Odchodu nedokážu zabrániť

Pri debatách s predstaviteľmi U.S. Steelu bude Fico podľa vlastných slov používať všetky možné argumenty, vláda však podľa neho nedokáže reálne Američanom zabrániť sa zo Slovenska stiahnuť.

„Štát nie je akcionárom v U.S. Steel, je to čisto americká spoločnosť. Nemáme žiadne možnosti zablokovať tento prevod, ak sa U.S. Steel rozhodne. Ale je to veľmi smutný príbeh, na začiatku ktorého stála vláda Mikuláša Dzurindu,“ uzavrel Fico.

Americká materská spoločnosť U. S. Steel Košice, firma United States Steel Corporation, začiatkom minulého týždňa informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu.

„Dostali sme ponuky týkajúce sa U. S. Steel Košice, keďže má dobré finančné výsledky a strategickú pozíciu v regióne,“ uviedol vtedy hovorca spoločnosti Ján Bača. Odmietol však konkretizovať, koľko dostali ponúk a od ktorých subjektov.

Šanca pre Ukrajincov

Najďalej v rokovaniach však podľa denníka Hospodárske noviny pokročil práve Metinvest, ktorý patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova.

Jeho ľudia mali navštíviť košický podnik už v júni. Achmetov je u nás známejší ako prezident futbalového klubu Šachťor Doneck. Metinvest však v pondelok poprel, že sa dohodol na kúpe košických železiarní.

Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.

Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov. Spolu zamestnáva približne 11 tisíc pracovníkov.